Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak prawidłowo dbać o akumulator i silnik elektryczny?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
141 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4379 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 27 kwiecień 2017 - 23:17

Zalecam częstsze sprawdzanie silników elektrycznych pływających po wodach. W takim stanie wrócił silnik który pożyczyłem koledze. Wg niego pływał (był sprawny) do końca. 😐
Tak wyglada coś (cienka plecionka) co załatwia uszczelniacze i dobije każdy silnik (fotki). Ostatnio w taki wlasnie sposób skończył Torqeedo i nikt nie może sobie dać rady z elektroniką aby go ożywić.

Sprawdzajcie wiec częściej to co jest pod śrubą napędowa i (broń Boże) nie wyrzucajcie żadnych plecionek do wody!!!!
Gdy znajdziecie taki nawój ścinek z plecionki to najlepiej sprawdzić szczelność silnika zanim ktoś się odważy go włączyć. Można to zrobić sprężonym powietrzem (np. z kompresora od góry) w wodzie, a jak nie, to niestety rozbieranie silnika. 😕
Nikomu nie życzę takich niespodzianek. Ten silnik przeżył ale rozebrałem go, przeglądałem, przeczyscilem, wstawię nowy uszczelniacz (dla świetego spokoju) lub dwa i oringi obudowy oraz śrub.
________

Załączone pliki



#42 OFFLINE   VonJa

VonJa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 70 postów
  • Imię:Krzysiek

Napisano 28 kwiecień 2017 - 06:47

dlatego też może warto pomyśleć by dołożyć do silnika czujnik wilgotności z buzerem by uniknąć takiech widoków jak ten ( 0min 30sek filmu) .https://youtu.be/bbMap8Tk2WA?t=30s

Do wykonania potrzebne:

-http://tiny.pl/g536q

-http://tiny.pl/g536r

- http://tiny.pl/g5369

- 2 metry cieniutkiego przewodu

- lutownica i chęci

Z cieniutkiego przewodu robimy "wąsy- sensor wody" który umieszczamy w stojanie silnika ( najniższy pkt), lutujemy do czujnika , lutujemy do kupy ze stabilizatorem 5V i buzerem, regulujemy czułość a modulik upychamy np: w głowce zmiany "biegów". Pojawią się pierwsze krople wody w silniku to natychmiast mamy to zasygnalizowane buzerem. 


Użytkownik VonJa edytował ten post 28 kwiecień 2017 - 07:05

  • thug lubi to

#43 OFFLINE   Wiciu 1982

Wiciu 1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 29 kwiecień 2017 - 09:24

Może ktoś szuka. 

W sklepie http://www.dedimarine.pl/index.php Można kupić torbę transportową do Haswing 2hp. Wysłałem do nich zapytanie  i otrzymałem odpowiedź, że kosztuje 70zł torb co prawda nie ma na stronie ale myślę, że można sie z nimi kontaktować. 

Dzielę się informacją bo trochę mi zajęło szukanie.


Użytkownik Wiciu 1982 edytował ten post 29 kwiecień 2017 - 09:24


#44 OFFLINE   zlotowlosy

zlotowlosy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaGoleniów / Szczecin
  • Imię:Marcin

Napisano 02 maj 2017 - 17:06

Hej!

A jak często uzupełniacie elektrolit do swoich kwasiaków? Podejrzewam, że zależy do przedewszystkim od stopnia rozładowania aku, ale tak mniej więcej co ile ładowań wychodzi? Co 10/20/100?



#45 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15596 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 maj 2017 - 20:16

Hej!

A jak często uzupełniacie elektrolit do swoich kwasiaków? Podejrzewam, że zależy do przedewszystkim od stopnia rozładowania aku, ale tak mniej więcej co ile ładowań wychodzi? Co 10/20/100?

W niektórych akumulatorach szybciej ubywa w innych wolniej. Kwestia koloru obudowy, nasłonecznienia, temperatury i wielu innych czynników. Ja bym w sezonie zapobiegawczo co miesiąc zajrzał.

Mistrzem w gubieniu jest Trojan.



#46 OFFLINE   Wiciu 1982

Wiciu 1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 07 maj 2017 - 00:35

Znalazłem ciekawą zabawkę choć nie wiem na ile to przydatne :) http://allegro.pl/mo...6730171457.html



#47 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15596 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 maj 2017 - 01:15

Voltomierz za 20 złotych i mierzenie pod obciążeniem. Nic więcej tak naprawdę nie jest potrzebne z praktyki.



#48 OFFLINE   KODZAK1234

KODZAK1234

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów
  • LokalizacjaSWIDNICA

Napisano 07 maj 2017 - 07:55

Znalazłem ciekawą zabawkę choć nie wiem na ile to przydatne :) http://allegro.pl/mo...6730171457.html

Zabawka lub gadżecik jak kto woli



#49 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5498 postów
  • Imię:adam

Napisano 07 maj 2017 - 09:46

Opis skromny tego . 200zl++ za woltomierz radiowy...:)

#50 OFFLINE   Wiciu 1982

Wiciu 1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 07 maj 2017 - 12:34

Zabawka lub gadżecik jak kto woli

Rzuciłem to jako ciekawostkę a nie jako produkt godny polecenia :)



#51 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2311 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 07 maj 2017 - 12:43

Bajer, bajerem, ale historię akumulatora stworzy jak się patrzy. Jeśli nie będzie odłączany. 



#52 OFFLINE   domo285

domo285

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów
  • LokalizacjaWrocław/Żary
  • Imię:Mateusz

Napisano 08 maj 2017 - 20:09

Chciałem się poradzić, ale prawdopodobnie zarżnąłem właśnie swój aku 75 Ah AGM. :( Zakupiłem używany jakoś na jesieni i co 2 miesiące był doładowywany i dobrze trzymał napięcie 13,2V. W niedzielę miał pierwszą próbę na wodzie z silnikiem 36 lbs neraus z maximizerem. Pływałem jakieś 4 h (wędkowanie + praca silnika) nie pływałem na maksymalnej mocy i pod koniec wyraźnie osłabł, ale jeszcze nie mam miernika i nie wiem jak mocno go wyjechałem. Po przjechaniu z ryb w niedziele o 12 podłączyłem go do ładowarki (wersja mocno ekono dedykowana do AGM z lidla prąd ładowania 3,8 A ) i do dzisiaj dalej się ładuje, czyli jakieś 30 h. Co myślicie złom? I czy czas pracy silnika jakieś 2 h na pontonie 3 m w 2 osoby miało prawo rozładować sprawny aku?



#53 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15596 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 maj 2017 - 20:32

Wróżenie z fusów. Szkoda że nie skorzystałeś z rad kolegów i nie kupiłeś najtańszego voltomierza za 2-3 dyszki który by pozwolił na kontrolę napiecia pod obciążeniem.

 

 

Moim zdaniem nic się nie powinno stać. Zaczekaj jeszcze trochę. Te 3,8 to max. 

Podłącz voltomierz podczas ładowania i podaj wartość napięcia.



#54 OFFLINE   domo285

domo285

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów
  • LokalizacjaWrocław/Żary
  • Imię:Mateusz

Napisano 08 maj 2017 - 20:40

Fakt, mój błąd, następne pływanie będzie na pewno z voltomierzem, jutro pomierzę napięcie i zobaczę jak to wygląda, człowiek się podpalił i koniecznie chciał pierwszy raz zwodować nową zabawkę :)



#55 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5498 postów
  • Imię:adam

Napisano 08 maj 2017 - 21:48

A ja to bym wpierw zmienił ladowarke na coś bardziej zaufanego niż Lidl. .. takimi wynalazkami można najlepsze aku zabic


  • Pietruk lubi to

#56 OFFLINE   Wiciu 1982

Wiciu 1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 08 maj 2017 - 21:56

Fakt, mój błąd, następne pływanie będzie na pewno z voltomierzem, jutro pomierzę napięcie i zobaczę jak to wygląda, człowiek się podpalił i koniecznie chciał pierwszy raz zwodować nową zabawkę :)

 

A ja to bym wpierw zmienił ladowarke na coś bardziej zaufanego niż Lidl. .. takimi wynalazkami można najlepsze aku zabic

Ze spokojem mam prostownik z Lidla i on naprawdę potrafi długo ładować 3,8A to jest maksymalny prąd ładowania jak włączysz gwiazdkę ładuje jeszcze mniejszym prądem. nawet 0,8A tak więc wymaga to sporo czasu. A co do zmiany ładowarki na inną to warto o tym pomyśleć jak chcesz mieć sprzęt gotowy z dnia na dzień.


Użytkownik Wiciu 1982 edytował ten post 08 maj 2017 - 21:56


#57 OFFLINE   domo285

domo285

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów
  • LokalizacjaWrocław/Żary
  • Imię:Mateusz

Napisano 09 maj 2017 - 19:22

No ja właśnie ładuję na gwiazdce, no nic zobaczymy może zaświeci się w końcu na zielono :)



#58 OFFLINE   Elton

Elton

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 389 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 10 maj 2017 - 14:06

Lubisz się katować i swój aku również. Przy tym prądzie ładowania to stoi rozładowany (a niby ładowany) dodatkowe dwa, trzy dni  :lol: Miałem coś podobnego i ładowanie kwasowej 100ki trwało w normalnym trybie ze dwa dni... 



#59 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 11 maj 2017 - 05:51

Jak jeszcze wogóle ładuje, wyłącz ładowarkę i ustaw na program z większym prądem.Swoją drogą ładowanie z 3,8A może tylko dobrze zrobić aku. Jeżeli nigdzie mi się nie śpieszy swoje baterie 100AH także łaskocze prądzikiem 4A.


  • jkos lubi to

#60 OFFLINE   domo285

domo285

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów
  • LokalizacjaWrocław/Żary
  • Imię:Mateusz

Napisano 11 maj 2017 - 18:59

Aku sprawdziłem specjalnym przyrządem i pokazuje po 12 h od przestania ładowania 13,2 V więc wszystko z nim ok, albo doładowuje przy końcu bardzo małym prądem i dlatego pokazuje, że ładowanie trwa, albo ładowarkę szlag trafił, w końcu to tylko sprzęt z lidla za 70 zł...